Ons geld voor het goede

Misschien sta je er niet dagelijks bij stil, maar het geld wat je bij je bank hebt staan, is niet neutraal. De bank waar je rekening hebt en je spaargeld onderbrengt, maakt keuzes met jouw geld. 

Vorig jaar riep de Wereldraad van Kerken op aandacht te besteden aan financiers van fossiele energie. Om hen uit te nodigen: gebruik jullie invloed voor het goede.

‘With fossil fuels accounting for over 90% of global CO2 emissions, we must hold accountable those who continue to finance their expansion, harming us and future generations.’

En wat ons verraste: er werd specifiek één Nederlandse bank genoemd: ING.

ING

Waarom werd ING genoemd?

Van alle Nederlandse banken veroorzaakt ING de grootste schade, door bedrijven te financieren die investeren in nieuwe olie- en gasvelden. De bank heeft bovendien onvoldoende plannen om haar aandeel in de klimaatverandering af te bouwen en vraagt dat ook niet van bedrijven waar zij in investeert. De schade is enorm.

De gevolgen van klimaatverandering zijn al duidelijk zichtbaar en voelbaar, met name in het mondiale Zuiden. En kinderen en zwakkeren in de samenleving zijn daar nog weer extra het slachtoffer van.

  • Kinderen kunnen niet naar school, omdat ze moeten helpen op het land.
  • Leefgebieden van mensen en dieren raken onherstelbaar vervuild of beschadigd.
  • Door steeds extremere weersomstandigheden raken mensen ontheemd, ontstaan er voedsel- en watertekorten en overlijden mensen.

 

We geloven dat God ons vraagt om te spreken voor de weerloze (Spreuken 31:8-9).  God vraagt ons niet om de wereld te redden, maar om het goede te doen (Micha 6:8). Daarom willen wij graag ‘onze’ bank aanspreken: doe het goede met ons geld!

Wat vragen we?

Iedereen kan een nieuwe weg in slaan, ook banken zoals ING.  Daarom vragen we van ING:

  • Stop met het financieren van bedrijven die investeren in nieuwe olie- en gasvelden.
  • Maak concrete plannen om klimaatverandering niet verder aan te jagen – en bedrijven hierin te begeleiden.
  • Stop met het financieren van bedrijven die betrokken zijn bij mensenrechtenschendingen.

Wat kan jij doen?

Na de zomer starten wij een petitie, en komen wij met een kaartenactie en materiaal voor je kerkenraad. Wil jij alvast op de hoogte blijven van alles wat wij van plan zijn? 

Doe met ons mee!

Samen kunnen we verandering teweegbrengen. Sluit je aan bij deze beweging en help ons ING uit te nodigen: ‘Zet ons geld in voor het goede!’ 

  • Meld je aan voor de nieuwsbrief, na de zomer ontvang je een update en brengen we je op de hoogte van wat we gaan doen.
  • Voor deze campagne hebben we in eerste instantie ongeveer 2.000 euro opstart kosten nodig. Je kan hier een steentje aan bijdragen. 
  • Wil je ons actief te helpen het goede te doen? Meld je aan als vrijwilliger. Stuur een mail naar [email protected]

Meld je hieronder aan om op de hoogte te blijven.

Predikant Thea de Ruijter was aanwezig op de aandeelhoudersvergadering van ING om te pleiten voor herstel en verantwoordelijkheid

Bekijk hier het moment waarop Thea haar vraag stelt aan CEO Steven van Rijswijk

Help mee de campagne een goede start te geven

Veelgestelde vragen

Is jullie oproep om over te stappen van bank?

Nee, zeker niet. We willen je juist vragen contact op te nemen en te vragen of de ING goed met jouw geld wil omgaan. Ons doel is dat banken in Nederland ons geld goed beheren, niet om massaal over te stappen.

Jazeker! Vanessa Nakate schreef dit in het voorwoord van het rapport van de Wereldraad van Kerken, wat het goed samenvat:

Als christenen zijn wij geroepen om zorg te dragen voor Gods schepping. Deze verantwoordelijkheid gaat verder dan woorden alleen en vraagt om concrete daden. Zoals Paulus schrijft in Romeinen 8:19–21:

“De schepping ziet er reikhalzend naar uit dat openbaar wordt wie Gods kinderen zijn. Want de schepping is ten prooi aan zinloosheid, niet uit eigen wil, maar door hem die haar daaraan heeft onderworpen. Maar ze heeft hoop gekregen, omdat ook de schepping zelf zal worden bevrijd uit de slavernij van de vergankelijkheid en zal delen in de vrijheid en luister die Gods kinderen geschonken wordt.”

Deze woorden roepen ons op tot actie. Ze laten zien dat de hele schepping verlangt naar de zorg, gerechtigheid en heelheid die God voor ogen heeft. Daarom is dit ook een oproep aan de kerk om op te staan tegen onrecht en zich actief in te zetten voor het welzijn van Gods schepping.

Zeker niet. De campagne richt zich niet op medewerkers van ING, maar op het beleid en de keuzes van de bank als financiële instelling. We weten dat veel medewerkers zich dagelijks inzetten voor een duurzame toekomst.

Onze vraag gaat over het investeringsbeleid van de bank. Daarin verandering aanbrengen vraagt moed en leiderschap van de bank. We willen hierover graag het gesprek voeren.

Voelt de manier waarop we dit doen toch niet goed? Dan komen we graag met je in contact. Je kunt Harmen rechtstreeks mailen via [email protected].

Omdat geld invloed heeft. De keuzes die banken maken over waar zij geld aan uitlenen en investeren, hebben gevolgen voor mensen, de natuur en toekomstige generaties.

De klimaatcrisis raakt niet iedereen gelijk. Mensen en gemeenschappen die het minst hebben bijgedragen aan klimaatverandering, krijgen vaak als eerste en zwaarste de gevolgen te dragen. Daarom spreken we over klimaatrechtvaardigheid.

Voor ons is klimaatrechtvaardigheid dus ook een vorm van naastenliefde. We geloven dat we geroepen zijn om om te zien naar mensen die kwetsbaar zijn en zorg te dragen voor Gods schepping.

Fossiele financiering kan bijdragen aan schade voor mens en milieu. Daarom vragen we banken om niet alleen te kijken naar financieel rendement, maar ook naar de gevolgen van hun keuzes voor mensen en de wereld waarin we leven.


Doe je met ons mee?

Wij zijn Rozalin, Thea, Jos en Harmen. Vier christenen die elkaar ontmoet hebben bij GroenGelovig, omdat we allemaal ons steentje willen bijdragen aan een betere wereld. Immers, God heeft ons niet gevraagd om de wereld te redden, maar om het goede te doen. 

Wij zijn bezorgd over hoe onze levensstijl effect heeft op de wereld, en dat juist gebieden worden getroffen die al zo onder druk staan. We willen niet aanklagen, maar samenwerken. En we zien dat iedereen op zijn schreden terug kan keren. Dat willen we bereiken met deze actie. Doe je met ons mee?

PF Thea 2

Rozalin de Boer

Ik voel het als mijn christelijke roeping om altijd te bouwen aan Gods Koninkrijk hier op aarde, door actief op te treden wanneer de schepping en onze broeders en zusters lijden onder een uitbuitend systeem.

Ontwerp zonder titel 10 2

Thea de Ruijter

Ik wil actief werken aan een wereld die goed is voor kinderen, toekomstige generaties en mensen die nu al lijden onder de gevolgen van klimaatverandering.

PF Thea 3

Jos Maessen

Het globale zuiden draagt nu en straks het grootste deel van de milieulasten. Dat is onrechtvaardig. Daarom doe ik mee aan deze actie om ING op andere gedachten te brengen in haar investeringsbeleid.

PF Thea 1

Harmen Niemeijer-Scheffer

Veranderen is niet makkelijk, maar wel noodzakelijk voor onze kinderen en de komende generaties. Dat vraagt iets van ons allemaal. Ik geloof dat bekering mogelijk is. Van onze eigen harten, maar ook van de systemen waarin we leven, waaronder grote systeembanken als ING.